reklama

Patron do dekomunizacji

Węgrów, Sadowne

Stanisław Jastrzębski 2017-11-11 09:20:28 liczba odsłon: 1202
fot. Sej

fot. Sej

Czy działacz ludowy i Marszałek Sejmu w PRL Czesław Wycech może być patronem ulicy i szkoły?

reklama

Wojewoda mazowiecki chce z urzędu zmienić nazwę ulicy Czesława Wycecha w Sadownem, gdyż podpada ona pod ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Dawnego dygnitarza z okresu PRL oraz swojego ziomka (urodził się w niedalekich Wilczogębach) bronią władze gminy Sadowne.

Wiedzą bowiem, że jak nie będą protestować przy zmianie nazwy ulicy, to za chwilę wojewoda nakaże im usunięcie imienia Czesława Wycecha z nazwy Szkoły Podstawowej w Sadowem.

Na ostatniej sesji (31 października) Rada Gminy w Sadownem przyjęła stanowisko, w którym stwierdza, że nazwa ulicy Czesława Wycecha nie powinna być zmieniana, bowiem jej patron to człowiek bardzo zasłużony dla lokalnej społeczności.  Podobne zdanie w tej strawie ma również wójt Waldemar Cyran.

– Czesław Wycech to polityk ponadczasowy. Po 1945 roku, jako minister oświaty, stworzył ustrój szkolny, któ- ry funkcjonuje do dziś. On wprowadził obowiązkowe nauczanie dzieci i młodzieży do 16. roku życia. Dzięki niemu gmina Sadowne zaczęła się szybciej rozwijać. Za jego przyczyną powstało tu liceum, które wykształciło wielu światłych ludzi, wsie szybciej zostały zelektryfikowane, powstały nowe bitumiczne drogi oraz most na Bugu w kierunku Broku – mówi wójt.

POSTAĆ NIEJEDNOZNACZNA

Czesław Wycech nie jest postacią jednoznaczną. Jak zauważył historyk ruchu ludowego Janusz Gmitruk, nadal wywołuje on skrajne emocje wśród polityków i historyków – od pełnej apologii jego osoby do totalnej negacji. Urodzony w 1899 roku w Wilczogębach przyszły marszałek Sejmu PRL otrzymał staranne, jak na tamte czasy, wykształcenie (ukończył Instytut Nauczycielski w Warszawie), mimo że wychowywał się w licznej rodzinie (miał 11 rodzeństwa). W 1920 roku na ochotnika zaciągnął się do wojska, by walczyć z bolszewikami. Został nawet ranny w jednej z bitew. Do zamachu majowego w 1926 roku sympatyzował politycznie z marszałkiem Piłsudski. Potem zmienił na jego temat zdanie.

 

Zostało Ci do przeczytania 77% artykułu

Aby przeczytać całość wyślij SMS-a na nr 70906 o treści "tekst". (Koszt sms-a 61gr z VAT)

Otrzymany kod zwrotny wpisz w polu poniżej (do wykorzystania trzy razy).

Usługa nie działa w sieci T-Mobile

Tweetnij

drukuj
Komentarze (2)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama

Najnowszy numer 43/2018 w sprzedaży od 2018-10-24.

Advertisement