reklama

Jubileusz siedleckiego sądu

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2017-09-12 09:52:37 liczba odsłon: 2210

fot. arch.

1 września 1917 r. utworzono w Siedlcach Królewsko-Polski Sąd Okręgowy. Mimo że trwała jeszcze I wojna światowa, był on sądem z językiem polskim i polskimi sędziami. Właśnie minęła 100. rocznica tego wydarzenia.

reklama

Z tej okazji w Archiwum Państwowym w Siedlcach będzie można obejrzeć wystawę „100 lat odrodzonego sądownictwa w Siedlcach 1917-2017”, opracowaną przez Witolda Oknińskiego. Wernisaż zaplanowano 14 września o godz. 11.00.

Królewsko-Polski Sąd Okręgowy rozpoczął działalność, dysponując 5-osobową kadrą sędziowską, która w większości pochodziła spoza Siedlec, i zdziesiątkowanym przez ewakuację i działania wojenne dotychczasowym personelem urzędniczym – napisał w zaproszeniu na wystawę emerytowany sędzia z Siedlec Witold Okniński.

- Na wystawie są prezentowane materiały ze zbiorów archiwów państwowych, sądów i osób prywatnych - dokumenty i fotografie, obrazujące bogate tradycje sądownicze Siedlec – zachęca do obejrzenia wystawy Grzegorz Welik, dyrektor siedleckiego Archiwum Państwowego. Miasto jest od wielu lat bardzo ważnym ośrodkiem instytucji wymiaru sprawiedliwości, a jego przedstawiciele - sądownicy różnych szczebli zawsze stanowili elitę miasta i regionu. Autorem wystawy jest znawca tej problematyki Witold Okniński, co gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i atrakcyjność wizualną wystawy - dodaje.

Ekspozycja wpisuje się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa.

Zrealizowano ją dzięki wsparciu: Samorządu Miasta Siedlce, Archiwum Państwowego w Siedlcach i Fundacji Rozwoju Badań Regionalnych Sigillum. Wstęp bezpłatny. (Ana)

Tweetnij

drukuj
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

reklama
reklama
Advertisement