reklama

Sensacyjne odkrycie w kościele w Węgrowie

Węgrów

Stanisław Jastrzębski 2017-07-13 12:38:56 liczba odsłon: 18588

Szkatuły z sercami zmarłych z rodziny Krasińskich. fot. sej

Trzy srebrne szkatuły z sercami rodziny Krasińskich, dawnych właścicieli miasta, odkryto podczas prac remontowych w kościele klasztornym w Węgrowie. W najbliższą niedzielę (16 lipca) szkatuły będą wystawione w kościele.

reklama

 Odkrycia dokonano 7 lipca. Po zdjęciu mocno zakotwiczonego obrazu św. Antoniego z Padwy okazało się, że za nim jest skrytka, a w niej trzy srebrne szkatuły, zawierające serca. Po odczytaniu napisów znajdujących się na puszkach okazało się, że jedno z serc należy Róży z Ogińskich Krasińskiej, kasztelanowej płockiej, która zmarła 6 listopada 1724 roku. W drugiej szkatule znajduje się serce Marii z Czarnkowskich Krasińskiej, starościny przasnyskiej, żony Błażeja Jana Krasińskiego, który był wnukiem Jana Dobrogosta Krasińskiego, właściciela Węgrowa i fundatora węgrowskich świątyń. Maria Krasińska zmarła 13 czerwca 1745 roku. Trzecia zawiera serce Błażeja Jana Krasińskiego, starosty przasnyskiego, nowomiejskiego i opinogórskiego, który zmarł w 1752 roku.

Proboszcz parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy ks. Romuald Kosk jest zaskoczony znaleziskiem, związanym z rodziną fundatorów klasztoru. – Nie byłem świadomy, że w naszej świątyni mogą znajdować się tak cenne przedmioty – mówi proboszcz.  

Po zakończeniu remontu szkatuły z sercami fundatorów wrócą do miejsca, gdzie zostały znalezione. W najbliższym czasie w kościele klasztornym zostanie odprawiona msza święta za spokój duszy fundatorów. – Naruszyliśmy w pewien sposób mir zmarłych i modlitwą będziemy chcieli im to w jakiś sposób wynagrodzić – mówi ks. Romuald Kosk.

Tweetnij

drukuj
Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama
Advertisement