reklama

Święto Morza nad Bugiem po raz czwarty!

Łosice, Mierzwice

Milena Celińska 2017-06-19 09:04:00 liczba odsłon: 1663
Patronat
TS
plakat

plakat

Muza ludowa, reggae, disco polo i pop dance. Konkurs na najlepszą nalewkę i konsumpcja piekielnego kotleta na czas - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Morza w Starych Mierzwicach.

reklama

Święto  morza Mierzwice 2017 from www.jdvision.pl on Vimeo.

 

Święto Morza wypada w dniu świętych Piotra i Pawła, patronów rybaków i żeglarzy. Gdy w 1929 r. w Mierzwicach powstała OSP i wybudowano remizę, w tym dniu ustanowiono odpust. Co roku była msza i potańcowki. W 1936 r. na potańcówce doszło do bijatyki, więc imprezy zaniechano. Potem przyszła wojna i nikt nie miał ochoty się bawić.

W czasie wojny Niemcy spalili kaplicę. W 1948 roku podjęto starania o wybudowanie nowej, ale władze komunistyczne nie dały zgody. Co roku w Święto Morza odprawiano więc mszę na tratwie na Bugu. Gdy w latach 50. kaplicę odbudowano, Święto Morza wróciło do Mierzwic. Obchodzono je do 1962 r.

W 2014 r. powstało Nadbużańskie Stowarzyszenie „Przyjazne Mierzwice”, które postanowiło reaktywować Święto Morza. Początki były skromne, ale teraz do Starych Mierzwic ciągną tłumy.

W tym roku Święto Morza odbędzie się 25 czerwca. Na scenie pojawią się zespoły Korniczanie (pieśni cygańskie i szanty) oraz Marysieńki ze Starych Szpak.

- Będziemy świętować urodziny Amelki, która dała wycisk nowotworowi. Ta pięciolatka wygrała walkę z rakiem. Będzie tort i specjalny występ Bartka Wrony oraz Patryka Janasa z Deep Dance. Zaśpiewają i zagrają dla Amelki dzięki Katarzynie Katce, współorganizatorce wielu imprez charytatywnych. – mówi Karolina Morawska ze Stowarzyszenia „Przyjazne Mierzwice”.

Podczas tegorocznego Święta Morza wystąpi także zespół Raggabarabanda. W rytmach disco polo zaprezentuje się grupa Elixir z wokalistą Przemkiem Łazarzem.

- Na koniec zapraszamy na wspaniały pokaz sztucznych ogni z Euforią i niespodziankę, której nie mogę zdradzić – mówi Karolina Morawska. – Pokaz sztucznych ogni nie zakończy imprezy. Będzie jeszcze potupajka pod gołym niebem. Dla najbardziej wytrwałych zagra Dj Szpila.

Stowarzyszenie zaprosiło do Starych Mierzwic iluzjonistę Igora Lewandowskiego. Będą też konkursy z nagrodami: m.in. wiedzy o Mierzwicach, jedzenia piekielnego schabowego na czas i konkurs na najlepszą nalewkę.

- Nie zabraknie Wygrywajki. Jeśli ktoś nie wie, co to jest, zapraszamy na Święto Morza - śmieje się pani Karolina. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci. Będą także stoiska rękodzielników, twórców ludowych, kuchni regionalnej, ogródek piwny... - wylicza K. Morawska.

 

Tweetnij

drukuj
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

reklama
reklama

Najnowszy numer 21/2018 w sprzedaży od 2018-05-23.

Advertisement