reklama

Polska Walcząca

Łuków

Tomasz Kanadys 2017-03-17 09:20:14 liczba odsłon: 2529

fot. ŁOK

Łukowski Ośrodek Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na wystawę „Polska Walcząca". Uroczyste otwarcie odbyło się w środę 15 marca o godz. 15.00 w Galerii PROwizorium ŁOK.

reklama

Prelekcję na temat podziemnej walki Polskich Żołnierzy przeciwko okupantom hitlerowskim i sowieckim wygłosił Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego oraz Kwatermistrz Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 1 Pułku Strzelców Konnych, Tadeusz Brzozowski. Otwarcia wystawy dokonał Członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Bolesław Skwara.

Wystawa „Polska Walcząca" przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki zobaczymy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i Powstanie Warszawskie.

Na wystawie zostqały zaprezentowane sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem tych opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

Wystawę „Polska Walcząca" będzie można oglądać w Łukowskim Ośrodku Kultury do 30 marca. Wstęp bezpłatny.

 

Tweetnij

drukuj
Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama
Advertisement