masz informacje? zadzwoń: 513 00 99 99, wyślij SMS lub napisz

najnowszy nr 12/2017

w sprzedaży od 2017-03-22

F a c e b o o k

213 / 1 (Łuków)

2017-03-17 09:20:14 / autor: Tomasz Kanadys

fot. ŁOK

Polska Walcząca

Łukowski Ośrodek Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na wystawę „Polska Walcząca". Uroczyste otwarcie odbyło się w środę 15 marca o godz. 15.00 w Galerii PROwizorium ŁOK.

Prelekcję na temat podziemnej walki Polskich Żołnierzy przeciwko okupantom hitlerowskim i sowieckim wygłosił Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego oraz Kwatermistrz Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 1 Pułku Strzelców Konnych, Tadeusz Brzozowski. Otwarcia wystawy dokonał Członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Bolesław Skwara.

Wystawa „Polska Walcząca" przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki zobaczymy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i Powstanie Warszawskie.

Na wystawie zostqały zaprezentowane sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem tych opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

Wystawę „Polska Walcząca" będzie można oglądać w Łukowskim Ośrodku Kultury do 30 marca. Wstęp bezpłatny.

 

drukuj

Komentarz został dodany.
Zostanie wyświetlony po zaakceptowaniu przez moderatora.
  • k o m e n t a r z e [ 1 ]
  • dodaj
  • sortowanie od najnowszych