reklama

Prawosławie Tadeusza Żaczka

Lubelskie

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2016-10-19 19:48:30 liczba odsłon: 1533
fot. Tadeusz Żaczek

fot. Tadeusz Żaczek

Prawosławie. Temat piękny, ważny i trudny. Nie tylko dla osób, które mierzą się z nim aparatem fotograficznym. Jak uwiecznić w kadrze tajemnicę wiary? Jak sfotografować obrzędy i liturgię, nie będąc wyznawcą danej religii?

reklama

Tadeusz Żaczek opowiada nam o prawosławiu z właściwą sobie pokorą i kulturą osobistą. Pokazuje zwyczaje religijne prawosławnych
mieszkańców: Grabarki, Jabłecznej, Drohiczyna, Białej Podlaskiej i okolic.
Od 21 października jego prace będzie można oglądać w Galerii Fotografii FOKUS w Siedlcach. Wystawa, zatytułowana „Prawosławie”, będzie czynna do 18 listopada. W lutym tego roku była prezentowana w warszawskiej "Kordegardzie".

Wstęp na wystawę "Prawosławie" w Siedlcach jest bezpłatny. Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-18.00. 
 

Tadeusz Żaczek - absolwent Politechniki Częstochowskiej i Studium Fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od ponad 30
lat zawodowo związany z fotografią. Jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego prawosławia.
Mieszka i pracuje w Białej Podlaskiej.

Wybrane wystawy indywidualne Tadeusza Żaczka:
- Muzeum Narodowe – Gdańsk 1999
- Departamenty: Deux –Sèvres i Vendée – Francja 2003
- Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – Wrocław 2004
- Galeria Pod Atlantami - Wałbrzych 2008
- Państwowe Muzeum Etnograficzne – Warszawa 2008
- Muzeum Lubelskie – Lublin 2009
- Biennale Fotografii – Poznań 2009
- Galeria Wozownia – Toruń 2011
- Galeria 2piR – Poznań 2011
- Filharmonia Świętokrzyska - 2013
- Galeria B&B - Bielsko Biała 2014
- Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej – Warszawa 2015
- Galeria Kordegarda NCK - Warszawa 2016
- Galeria Gaude Mater - Częstochowa 2016 (Ana)

Prawosławie w fotografii Tadeusza Żaczka to temat ważny i obecny od dawna, naturalnie wynikający z jego życiowych i zawodowych doświadczeń.  Temat ograniczony geograficznie do bliskich i znanych autorowi rejonów nadbużańskiego Podlasia,  w których nieoczekiwanie odkrywa niecodzienny dla samego siebie aspekt duchowy. Początkowa reporterska relacja, zaciekawienie dla odmienności kulturowej, fascynacja obrzędem i zachwyt nad barwnością liturgii, zmienia się z czasem w pełną szacunku obserwację, namaszczony dystans świadka tajemnicy wiary. Rodzaj tematu określa również technikę. Kolor charakteryzuje oficjalny przepych świątecznych obchodów, podkreśla bogactwo stroju hierarchów i wyposażenia cerkiewnych wnętrz.  Czerń i biel, z natury swojej jednoznaczna i  szlachetna, zarezerwowana jest dla intymnej sfery  przeżycia; skupionych portretów mnichów z Jabłecznej o twarzach jak ze starej ikony, wewnętrznego misterium modlitwy i polnej ballady pielgrzymowania.
Fotografie Tadeusza Żaczka dotykają delikatnej strefy religii i wiary, uczuć i odczuć, opowiadając o nich z dojrzałością, pokorą i wielką kulturą w myśl literackiego motta zamieszczonego na internetowej stronie autora - „Myśląc patrzę, czując rejestruję”.

                                                                                                                                                       Małgorzata Nikolska


Duchowe pogranicze Tadeusza Żaczka
Wystawa złożona z kilkudziesięciu czarno-białych fotografii - wybranych z bogatego archiwum autora – w niezwykły sposób oddaje specyfikę i nostalgiczne piękno polskiego prawosławia. Od lat osiemdziesiątych do dziś, tematem fotografii artysty jest duchowość prawosławnej społeczności kresów wschodnich. Owocem jego pracy jest monumentalny, unikatowy cykl, obrazujący obrzędy i zwyczaje religijne okolic Grabarki, Jabłecznej, Drohiczyna czy Białej Podlaskiej i jej okolic.
Przenikające się religie i wpływy różnych kultur sprzyjają pojawianiu się wysublimowanych form religijności. Prostota życia i szacunek dla wiary zdają się przenikać codzienność.
W twórczej drodze autora podziw dla tych wartości okazał się bodźcem do podjęcia tematu.
Fascynacja rytuałami wschodu pozwoliła mu w niezwykły sposób wydobyć mistyczną atmosferę fotografowanych miejsc. Tamten świat – z bliska sfotografowany przez Tadeusza Żaczka - urzeka obrazami procesji i obrzędów, oświetlonych świecami wnętrz cerkwi, modlitewnymi gestami wiernych, unoszącym się dymem kadzidła, ustami wiernych w modlitewnym śpiewie...

                                                                                                                                                   Jolanta Rycerska

 

Tweetnij

drukuj
Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

reklama
reklama

Najnowszy numer 51/2018 w sprzedaży od 2018-12-19.

Advertisement