reklama

Poznajcie bliżej Stellę

Łosice

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2015-10-01 00:11:39 liczba odsłon: 3371
Okładka książki Stelli Zylbersztajn

Okładka książki Stelli Zylbersztajn

Stella Zylbersztajn będzie gościem programu „Bliżej” Jana Pospieszalskiego, który TVP Info wyemituje 1 października o godz. 22.30. Ta blisko 90-letnia dziś kobieta jako nastolatka uciekła z łosickiego getta i przez 2 lata ukrywała się u 25 polskich rodzin w wioskach w pobliżu Łosic i Siedlec.

reklama

Z rodzinnej Łodzi Stella wyjechała w czasie wojny z matką do Sarnak nad Bugiem. Przez cały styczeń 1940 r. czekały na przekrocze-
nie granicy. W lutym przekonały się, że nie ma na to najmniejszych szans, więc udały się do Łosic. Wujek Stelli, Alter Beckerman, był tam karczmarzem. Gdy dziewczynka miała 15 lat, znalazła się w łosickim gettcie. Uciekła w dniu jego likwidacji. Przez 2 lata ukrywała się u 25 polskich rodzin, m.in. u Mariana Piechowicza w Kornicy pod Siedlcami.

Po wojnie, dzięki jej staraniom, 23 Polaków otrzymało medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a ona sama 22 sierpnia 1948 r. - w szóstą rocznicę likwidacji getta w Łosicach - wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych w Poznaniu. W Karmelu, najpierw w Polsce, a potem w Izraelu, spędziła w sumie 24 lata.
W 1992 r. spisała swoje wspomnienia wojenne. Zatytułowała je "A gdyby to było Wasze dziecko?".

Kilka dni temu, podczas trwającego od 24 do 26 września VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, film „Stella” w reżyserii Macieja Pawlickiego zdobył nagrodę im. Janusza Krupskiego*, a jego tytułowa bohaterka otrzymała wyróżnienie „Drzwi do wolności”**.

* Nagroda im. Janusza Krupskiego - za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych - po raz pierwszy została wręczona w 2011 r.

Janusz Krupski (ur. 9 maja 1951 r. w Lublinie, zm. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem) - historyk, redaktor, działacz katolicki i urzędnik państwowy, w czasach PRL-u uczestnik antykomunistycznej opozycji, inicjator i współtwórca niezależnego ruchu wydawniczego.

** Drzwi do wolności - wyróżnienie przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom drugiego planu, wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego (za http://festiwalnnw.pl/o-festiwalu/nagrody/)

Tweetnij

drukuj
Komentarze (4)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement