reklama

Siedlce i region u progu Niepodległości

Grzegorz Welik i Tamara Zacharuk, fot. Ana

- Ta wystawa może nie jest tak atrakcyjna wizualnie, jak wystawy przygotowywane przez placówki muzealne, które mają eksponaty, przedmioty, artefakty i bardzo dużo zdjęć...

reklama

... - przyznał, otwierając wystawę "Siedlce i region u progu Niepodległości" dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach dr Grzegorz Welik.

-  U nas też są zdjęcia, z Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Są też dokumenty, które mamy u nas w archiwum. Mają one pokazać, jak wyglądało życie Siedlec, ale i szeroko pojętego regionu. Bo mimo iż Siedlce straciły już wtedy status guberni czy województwa, pokazujemy materiały z: Sokołowa, Węgrowa, Łukowa... Zostały powiększone, i obrobione graficznie. Jak wyglądają w oryginale (nie są tak piękne i tak czytelne, jak mogłoby się wydawać) można zobaczyć w dwóch gablotach - dodał.
Dokumenty na wystawę wybrał dr hab. Dariusz Magier. On też i opracował koncepcję tematyczną wystawy. 

- Ideą tej wystawy było to, żeby przemówiły do nas dokumenty, zatem nie znalazło się na planszach za dużo słów - wyjaśnił Dariusz Magier.

Podczas kwerendy wybrał dokumenty i podzielił je na 7 grup tematycznych: zręby polskiej administracji, bezpieczeństwo i porządek publiczny, wojsko polskie, obcokrajowcy, jeńcy, emigranci, pierwsze wybory powszechne, życie codzienne oraz Naczelnik.

- Dlaczego w ten sposób? Gdyby nie oddolna działalność Polaków, okoliczności sprzyjające dla naszej niepodległości, wynikłe w trakcie I wojny światowej, mogłyby nie zostać zwieńczone odzyskaniem niepodległości. Dopiero wczytując się w te informacje, widać, jak wiele Polacy zrobili, żeby przywrócić swoje państwo na mapy Europy - dodał D. Magier.

Ekspozycja będzie czynna do kwietnia 2019 r. Później ruszy w Polskę i w świat. Obecna na wernisażu rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Tamara Zacharuk przyznała, iż jest zainteresowana wypożyczeniem jej i pokazaniem na uczelni. (Ana)

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Advertisement