reklama

W Mordach upamiętnili Niepodległość

Jeden z zespołów, które zaprezentowały się podczas części artystycznej uroczystości, fot. Urszula Kędziora

W Mordach odbyły się kulminacyjne obchody z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość, która odbyła się 7 października, składała się z części: religijnej, patriotycznej i artystycznej. Jednym z głównych punktów wydarzenia było odsłonięcie odbudowanego pomnika poległych za Ojczyznę w latach 1918-1920.

reklama

Uroczystości poprzedziła msza św. w kościele parafialnym, po której odbył się przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców na nowo zrewitalizowany rynek w centrum miasta. Tam odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie odbudowanego pomnika poległych za Ojczyznę w latach 1918-1920. Historię obelisku przedstawił miejscowy historyk Jerzy Borowski.

Później przyszedł czas na złożenie wieńców oraz okolicznościowe przemówienia. Asystę honorową pełnili 53. Batalion Lekkiej Piechoty z Siedlec oraz harcerze z drużyny „Ciekawi świata”.

- Inicjatywa odbudowy tego pomnika zrodziła się 4 lata temu podczas uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości. Potem przystąpiliśmy do działania. Podjęliśmy wyzwanie, które wymagało wiele pracy – informuje Jan Ługowski, burmistrz miasta i gminy Mordy.

Droga nie była łatwa. Najpierw trzeba było pozyskać grunt, który był własnością Skarbu Państwa w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Działania były podejmowane i skutecznie realizowane. Cztery lata pracy: najpierw prace przygotowawcze, potem projektowe, a na końcu realizacja zadania.

Dlaczego w tym miejscu?
Pomnik został usytuowany na rynku, ponieważ jest to najbliższe miejsce, przy którym był usytuowany dawny pomnik. - Odbudowanie go w miejscu, w którym stał, było niemożliwe, gdyż stoi tam obecnie budynek, w którym znajduje się sala weselna. Pomnik przypomina nie tylko mieszkańcom miasta, ale też osobom przejeżdżającym o tym, że Mordy brały czynny udział w odzyskaniu niepodległości – wyjaśnia burmistrz. Świadczą o tym nazwiska mieszkańców miasta, którzy polegli w obronie wolności za Ojczyznę, wymienieni na pomniku. A są to: Stanisław Czajka, Srul Fajcenbaum, Franciszek Marczuk, Gerszon Cmoch Orlanczyk, Józef Zwaniecki i Stanisław Zbieć.

O randze wydarzenia świadczyła liczba przybyłych gości. Wśród nich byli obecni m. in.: senator RP Waldemar Kraska, Michał Góras – szef Gabinetu Politycznego wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, Paweł Mazurkiewicz z gabinetu Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, Sylwester Dąbrowski – wicewojewoda mazowiecki, Dariusz Stopa – starosta siedlecki wraz z radnymi, Wojciech Kudelski – prezydent Miasta Siedlce, Piotr Niewiadomski – wiceprezydent Miasta Siedlce, Sławomir Marchel – sekretarz Miasta Siedlce, Ewa Jarocka – przewodnicząca Rady Miejskiej w Mordach wraz z radnymi czy Adam Skup – dyrektor siedleckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Przybyli także ks. proboszcz Karol Klewek, Michał Przewłocki z rodziną – spadkobiercy pałacu w Mordach, Andrzej Bakiera, który zaprojektował pomnik i cały rynek oraz Stanisław Przesmycki i Karol Przesmycki z firmy ZELTECH, która wykonała całą inwestycję.

- Rewitalizacja rynku to wspólna inicjatywa moja, radnych, ale także mieszkańców. Chcieliśmy coś zmienić w centrum, ponieważ nic przez ponad 50 lat nie było modernizowane. Inicjatywa bardzo nam się spodobała i wspólnie zdecydowaliśmy się to wszystko odnowić – wyjaśnia burmistrz.

Mordy to jedne z najstarszych miast w regionie. W latach 70. rynkowi nadano kształt, który funkcjonował do czasów obecnych. Centrum Mordów leży wzdłuż drogi wojewódzkiej. Ma to duże znaczenie dla wizerunku miasta, ale też dla historii. - Każdy odnosi się to miasta, patrząc co jest w jego centrum – w sercu miasta. Wszystko to się spięło i udało się zrobić na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi włodarz miasta.

Patriotycznie także na scenie
Setną rocznice niepodległości uczczono także poprzez: poezje, śpiew i taniec. W części artystycznej wystąpił zespół Ambitus z programem artystycznym „Niemen – moja Ojczyzna” oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. Widownia podziwiała polskie tańce narodowe przeplatane piosenkami z różnych regionów Polski przy towarzyszeniu kapeli. Z patriotycznym programem zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Mordy pod batutą Jacka Stokowskiego oraz zespoły ludowe i wokalne (Podlasianki, Krzymoszowianki, Złote Kłosy, duet Dwa Ziarna). Scena na rynku w Mordach należała także do młodego pokolenia. Uczniowie Zespołu Oświatowego w Mordach recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne oraz przedstawili zgromadzonej publiczności rys historyczny o mieście Mordy.

- Mam nadzieję, że to miejsce zacznie żyć swoim życiem i będzie służyło mieszkańcom. Widać już, że mieszkańcy z chęcią korzystają z zrewitalizowanego rynku: chodzą na spacery, jeżdżą na rolkach, odpoczywają. Na pewno będzie to dobrze służyło mieszkańcom – podsumowuje Jan Ługowski. Jak na uroczystość otwarcia przystało, nie zabrakło specjalnego tortu i pierników z herbem miasta oraz okolicznościowych pocztówek.

Zdjęcia: Urszula Kędziora

 

 

Komentarze (9)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement