reklama

Patrioprzystanki w gminie Sarnaki (aktualizacja)

Przejeżdżając wczoraj (23 lipca) przez Hołowczyce (gm. Sarnaki), zauważyłam 2 pomalowane farbami i sprayem przystanki autobusowe.

reklama

Poza polskimi barwami narodowymi widać na nich nie tylko napisy „Jesteśmy Dumni”, ale także graffiti i symbol Polski Walczącej.

Na pierwszym z przystanków (jadąc od strony Sarnak) wymalowano portret  żołnierza polskiego (czyżby nim był mjr Stefan Wyrzykowski ps. „Zenon” (1916-1985)?). Na drugim upamiętniono członka Oddziału Partyzanckiego 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK, Czesława Łukaszuka ps. „Bomba”.

Z internetu dowiedziałam się, że w podobny sposób pomalowano przystanki w Mierzwicach i Rozwadowie. 

Jak podpowiada facebook, pomysłodawca patrioprzystanków jest ten sam, co rac, odpalonych w Sarnakach 11 listopada ubiegłego roku w Hołdzie Poległym. Pod filmem, upamiętniającym to wydarzenie (możecie go obejrzeć TUTAJ - muzyka "Basti", tytuł utworu "11 listopada" z albumu "Mowa nienawiści"), można przeczytać, iż organizatorami tej akcji byli euforia.pl i Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjazne Mierzwice. Graffiti na przystankach w gminie Sarnaki wykonali z kolei „chłopaki z Art Open Studio z Łodzi”.

Partyzant Czesław Łukaszuk (na przystanku błędnie napisano: Łukaszczuk) ps. „Bomba” poległ w walce podczas potyczki z Niemcami pod Hołowczycami 27 maja 1944 r. Na przystanku wysprayowano datę: 20 maja 1944 r.  oraz napis: „Razem walczyliśmy u „Zenona”. Czy na pewno?

20 maja spadła do Bugu niemiecka rakieta V2. Dwóch partyzantów „Zenona”, którzy brali udział w akcji osłonowej wydobycia niewybuchu z dna rzeki w okolicy Kózek, a potem przetransportowania go do stodoły w Hołowczycach Kolonii, Edward Jarmułowicz ps. „Słuchawka” i Czesław Łukaszuk ps. „Bomba” zginęło kilka dni później. Jeśli wierzyć tablicy w kościele pw. św. Anny w Białej Podlaskiej, upamiętniającej „Żołnierzy oddziału partyzanckiego 34 Pułku Piechoty 9 Podlaskiej Dywizji Armii Krajowej poległych w walce o wolność i niepodległość ojczyzny podczas II Wojny Światowej”, to Edward Jarmułowicz zmarł 26 maja 1944 r. w Zabużu, a Czesław Łukaszuk dzień później w Hołowczycach. Fundatorami tablicy, powieszonej w bialskiej świątyni w lipcu 1980 r. (czyli jeszcze za życia "Zenona"), byli Towarzysze broni.

Dziś żyją jeszcze żołnierze partyzanckiego oddziału „Zenona”. Czy wiedzą o patrioprzystanku w Hołowczycach?

A jak Wam się podoba taka forma manifestowania patriotyzmu? (Ana)

Zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Sławomir Kordaczuk, urodził się w Hołowczycach. Gdy pojechał odwiedzić swoich rodziców, zauważył błędy na przystanku, upamiętniającym Czesława Łukaszuka. Przysłał nam zdjęcie mogiły poległego z właściwymi informacjami.

- Widziałem, że wielu kierowców zatrzymuje się przy tych przystankach i robią zdjęcia. Już interweniowałem w tej sprawie - przyznaje Sławomir Kordaczuk. - Żyje jeszcze pięciu partyzantów "Zenona" -  Jerzy Golik ps. "Cichy" w Białej Podlaskiej, Tadeusz Sobieszczak ps. "Dudek" w Siedlcach,  Antoni Stasiuk ps. "Pień" w Poznaniu, Janusz Suchnicki ps. "Matros I" w Warszawie i Ryszard Zaremba ps. "Sawa" w Warszawie.

Sławomirowi Kordaczukowi serdecznie dziękuję zarówno za zdjęcie mogiły, jak i uzupełnienie mojej informacji.

Aneta Abramowicz-Oleszczuk

 

Komentarze (22)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama

Najnowszy numer 29/2018 w sprzedaży od 2018-07-18.

Advertisement